Ara
  • Diyetisyen Su Sevilgen

REFLÜYÜ TETİKLEYEN BESİNLER

Yemeklerden sonra mideniz mi yanıyor? Tam olarak neden olan besinlerin farkında değilseniz okumaya devam edin!


Reflü; mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır. Hastalar genellikle göğüs kafesinde hissedilen yanma şikayetiyle doktora başvurur. Sıklıkla yemeklerden sonra şikayetler artar.


Gastrit belirtileri, reflüyle benzerlik gösterir. Ancak gastrite bağlı olanlar daha çok açken ortaya çıkan, midede kazınma, yanma hissiyle kendini gösteren, bazen gece uykudan uyandıran uzun süreli ağrılar olabilir. Ancak reflüde şikayetler daha çok yemekten sonra başlar. Çoğunlukla hastalarda gastrit ile reflü bir arada görülür.Reflü ve gastritinizi tetikleyen yiyecekler;


1. Asidik gıdalar


Portakal, limon, greyfurt, domates gibi asitli yiyeceklerden ve meyve sularından uzak durulmalıdır. Bunlara ek olarak kola, soda, gazoz, şarküteri ürünleri, dondurulmuş gıdalar, tatlandırıcılar da şikayetleri arttırmaktadır. Bu gıdaların tüketimini sınırlandırın.


2. Yağlı ve kızartma yiyecekler

Yağlı ve kızartılmış yiyecekler mide asiditesini arttırmaktadır. Özellikle fast food yiyeceklerden, patates kızartmasıdan, tereyağ, margarin, krema, yağlı peynirlerden, sucuk salam sosis gibi işlenmiş gıdalardan, tatlılardan, poğaça, açma, börek gibi hamur işlerinden uzak durulmalıdır.

3. Kafeinli içecekler

Çay, kahve ve enerji içecekleri gibi kafeinli içecekler mide yanması şikayetlerinizi arttırabilir. Dolayısıyla kafeinli içecekleri kısıtlayın veya tamamen bırakın.

4. Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekleri sınırlayın. Özellikle domates salçası, acı biber, soğan ve sarımsak reflü şikayetlerini arttırır.

5. Çikolata


Reflü ve gastriti tetikleyen yiyecekler arasında yer alan çikolata, mide asidini arttırmaktadır. Oldukça sevilen bir besin olmasına rağmen bir çok kişide mide yanması ve ağrı gibi sorunlara yol açmaktadır.

6. Alkol


Alkol tüketimi sınırlanmalı veya tamamen bırakılmalıdır.Bu yiyeceklere ek olarak;

  • Kilo fazlalığı varsa mutlaka kilo verilmeli

  • Yemek saatleri ve beslenme düzeni değiştirilmeli

  • Yemeklerde mide çok fazla doldurulmamalı

  • Özellikle yatmadan en az 3 saat önce yeme-içme bitirilmeli

  • Yatağın başı 15-20 cm kadar yükseltilerek uyunmalı

  • Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör