top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Su Sevilgen

YENİ YILDA SÜRDÜRÜLEBİLİR HEDEFLER BELİRLE

Her sene kendimize yeni sözler veriyor, yeni hedefler belirliyoruz. Bu durum bazılarımız için sürdürülebilir olmuyor ne yazıkki. Bu döngüyü kırabilmek için ise sürdürülebilir kararlar almak en sağlıklısı. Alışkanlıkları değiştirmek kolay olmasa da bu hedeflerinizin küçük ve ulaşılabilir olmasına özen gösterin.


Size bunu yapmanızı sağlayacak 2022 yılı için bir kaç önerim var;
1. Kırmızı et tüketiminiz fazlaysa ve meyve- sebze yemeyi ihmal ediyorsanız:


Kırmızı et yerine daha çok beyaz et (tavuk- balık-hindi) veya baliyat (mercimek, nohut, fasülye) tüketin. Haftanın bir günü ise hiç et tüketmeyin. Meyve-sebze tüketimini arttırmak için ise tabağınızın çoğunluğunun meyve ve sebzeden oluşmasına özen gösterin.

 

2. Evde yemek yapmıyor ve kolaya kaçıp hazır yemek sipariş veriyorsanız:


Evde daha çok yemek pişirmeyi kolaylaştırmak için haftalık olarak yiyeceklerinizi baştan belirleyin ve alışverişinizi toplu olarak yapın. Ön hazırlığınız için bir kaç saatiliğine mutfağa girin. Mesela yeşilliklerinizi yıkayıp kurutun ve dolapta öyle saklayın. Eve geldiğinizde üşenmeden salatanızı yapabilirsiniz.

 

3. Spor alışkanlığı kazanmak istiyorsanız:


Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir spora başlayın. Spora başlamak denilince ilk akla gelen fitness oluyor ancak takım sporlarına veya doğa sporlarını deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz sporu sürüdürebilmenin püf noktası ise eğlenmek. Daha çok kalori yaktıran egzersizler yerine sizi mutlu edeni yapın.

 

4. Gece yemek yiyorsanız:


Her gece TV karşısına geçip atıştırmayı bir ritüel haline getirdiyseniz öncelikle kendinize gerçekçi bir hedef koyun. Bunu tamamen bırakacağım diyip 3-4 gün sonra pes etmek yerine her gece yapmayı bırakın. Mesela bir önceki gece atıştırdıysanız bir sonraki gün sadece su ve bitki çayı için.

 

5. Su içmeyi unutuyorsanız:


Günde x litre su içmeyi hedefelemek yerine bu sene günde 1-2 bardak daha fazla için. Bunu keyifli hale getirmek için kendinize yeni bir matara, cam şişe veya bardak alın.

 

6. Çok hızlı yemek yiyorsanız:


Yeme sürenizi 5 dakika daha uzatın. Bunu daha kolay yapmak için sofraya çok aç oturmayın ve yemek yerken her lokma arasında çatal bıçağınızı masaya geri bırakmayı deneyin.

 

7. Sürekli atıştırıyorsanız:


Ayakta veya bir şeyle ilgilenirken yemek yerine tüm odağınızı tabağınıza verin ve oturarak yiyin. Sürekli geçiştirmek yerine, 1 dakika olsa bile ne yapıyorsanız onu bırakın ve kendinize yemek yemek için vakit ayırın.

 

8. Çok yoğun ve stresli bir yaşamınız varsa:


Haftada en az 1 günü kendinize ayırın ve dinlenin, sosyal medya detoksu yapın, ailenizle veya kendinizle daha çok vakit geçirin.

 

9. Alkol tüketiminiz fazlaysa:


Alkolü tamamen bırakmak yerine içki içtiğiniz günler normalde içtiğinizden bir kadeh daha az için.

 

10. Çok fazla çay kahve içiyorsanız:


Günlük içtiğiniz 1 çay/ kahveniz yerine 1 fincan tadını beğendiğiniz bir bitki çayı için.

 

Son olarak;

Kendinize kızmayı bırakın. Eksik yanlarınızı, vücudunuzla ilgili olumsuz düşünceleri ve negatifliklerin yerine kendinizi sevin, onu olduğu gibi kabul edin. Zayıf noktalarınıza odaklanmak yerine güçlü yanlarınızın farkına varın ve tüm negatif düşüncelerden uzaklaşın. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Başkalarının sizden daha başarılı veya mutlu olduğunu düşünmekten vazgeçin.


Bu sene umarım hepimiz için sağlık, mutluluk ve huzurla dolu olur…

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page